۱۰ تا از شایسته ترین روش های چاپ پارچه

۱۰ تا از شایسته ترین روش های چاپ پارچه

چاپ پارچه به مراد تولید طرح‌ها و الگوهای قشنگ در تراز پارچه انجام میشود . که قصد داریم در‌این مقاله ۱۰ تا از شایسته ترین روش های چاپ پارچه را برایتان به اختصار توضیح دهیم .

 

اَشکال زیبای دایره وار و چرخشی از الگوها و طرح ها بر روی پارچه ی زیبایی که جدیدا از پارچه فروشی خریده اید . و در حیث شما , چاپ آن ها بر روی پارچه بی دردسر و سهل وآسان است . البته چاپ روی پارچه به هیچ وجه آسوده نیست . کسب نازکی و کمال در چاپ بر روی پارچه و دستیابی به رنگ های به یاد ماندنی بر روی مرحله پارچه , فراوان فعالیت مشقت است .

چاپ طرح ها و الگوها در مراحل ساخت پارچه , نسبتاً در فرآیند انتها جای‌دارد . این را بدانید که برای تصحیح کردن آن طرح های روی پارچه , از رنگ ها یا این که رنگدانه ها به کار گیری می شود و پرینت گرفتن آن طرح ها به صورت تماما واضح و فارغ از به نیز ریختگی , فعالیت فراوان رنج است . سه گونه از مهم‌ترین روش های چاپ بر روی پارچه دربرگیرنده چاپ بی واسطه , چاپ تخلیه و چاپ مقاوم میگردند .

مهم‌ترین روش های چاپ پارچه :

 

چاپ بی واسطه ( Direct printing ) : دربرگیرنده چاپ بطور بدون واسطه , بر روی مرحله پارچه با رنگ/رنگدانه است .

 

چاپ تخلیه ( Discharge printing ) : دربرگیرنده حذف رنگ ها از نواحی مشخص و معلوم شده ای از پارچه ی است که پیش از این کاملا رنگ شده‌است . این فعالیت با به کارگیری از مواد شیمیایی انجام میشود .

 

چاپ مقاوم ( Resist printing ) : درین روش نصیب هایی از پارچه به وسیله خمیر اختصاصی پوشانده میشود . آن گاه پارچه رنگ کیشود . بطوریکه بخش های خمیری شده در قبال رنگ شدن ایستادگی می‌کنند . و رنگ نمیگیرند . چاپ مقاوم مومی ( باتیک ) و رنگرزی گِره ای , مثال هایی از این گونه چاپ پارچه می باشند .

 

چاپ بر روی پارچه به روش های گوناگون انجام می شود . که دربرگیرنده فرایندهای متفاوتی است . ۱۰ تا از شایسته ترین روش های چاپ پارچه درین مقاله به اختصار توضیح داده شده‌است

تکنیک های چاپ پارچه

 

·        چاپ غلتکی پارچه یا این که روتاری

·        چاپ اسکرین

·        چاپ شابلون ( استنسیل )

·        چاپ باسمه ( Block printing )

·        چاپ اسپره ای

·        چاپ با انتقال گرما و یا این که انتقال حرارت

·        چاپ دیجیتالی بدون واسطه روی پوشاک ( DTG )

·        چاپ با دستگاه چاپ های جوهرافشان

·        چاپ سابلیمیشن

·        چاپ فتو یا این که نوری

 

 

۱ – چاپ غلتکی یا این که روتاری ( rotary )

درین روش پارچه از دربین غلطک های حکاکی شده عبور می نماید و هر مورد از غلتک ها یک کدام از رنگ ها را روی پارچه چاپ مینمایند . بیشتر طاقه پارچه های چاپ شده که برای جامه می‌خرید بدین روش چاپ گردیده اند .

 

مزیت این روش چاپ این است که در تمام طاقه پارچه کیفیت بسییار بالا و یک دستی خواهید داشت . برای هر یک از رنگ های مورد به کارگیری در طرح غلتک غیر وابسته ای به کار گیری میشود . بعداز چاپ روی پارچه , آن پارچه فرآیند های رنگ شدن و بخار دادن جهت ثبت رنگ را میگذراند . با استعمال از این روش , شما می‌توانید ۱۱۰ , ۰۰۰ متر پارچه را در یک روز و در یک دستگاه آنهم با هر طرح پیچیده ای که در ذهن دارید , با نازکی و فارغ از هیچ نقصی چاپ نمائید .

۲ – چاپ سیلک اسکرین

screen.jpeg

چاپ اسکرین یک روش دستی چاپ پارچه است که برای انتقال سر مشق به پارچه از یک توری فیلم به کار گیری میشود .

 

در‌این روش یک تور دارنده دریچه های ریز را روی یک فریم میکشند . آن بخش هایی که نباید هیچگونه چاپی بر روی آن ها صورت گیرد , به وسیلهی لاک پوشانده می گردند و آنگاه اسکرین ها روی پارچه قرار می گیرند و در غایت , از یک کفگیرک چوبی برای شکافت رنگ به پارچه از روش دریچه های اسکرین استعمال میشود .

http://www.samdhprint.com/%DA%86%D8%A7%D9%BE-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87.html

مزایا :

 

یک مزیت چاپ اسکرین نسبت به چاپ حرارتی این است . که , وضوح و تراکم چاپ شما روی پارچه ی رنگ روشن و رنگ تیره شبیه است . همینطور شما می‌توانید الگوهای زیاد بزرگی با خطوط پیرامون رشته رشته , همانند چیزی که در شال های ابریشمی با این روش می‌بینید , را صحیح نمایید .

معایب :

 

عیب مهم چاپ اسکرین این است که روش پرزحمتی است . و برای همین , در تیراز زیر از دید هزینه به صرفه نیست . هزینه ی راه‌اندازی فعالیت نسبتا بالاست .

 

یک مورد دیگر این است که , رنگ های تخت با روش چاپ اسکرین خوب تر چاپ میگردند . بدین ترتیب برای چاپ مواقعی که در آن ها تنوع و رتبه بندی رنگ ها فراوان است , نظیر تصاویر عکاسی شده , مطلوب نیست .

 

درصورتی که کسب و کاری دارید که نیاز به چاپ تکه های متعددی از پارچه موجود است , چاپ اسکرین شایسته ترین آیتم ی ممکن است .

 

برخی اشخاص به دلیل درصد فساد بالا اختلال دارا هستند .

۳ – چاپ شابلون

در‌این چاپ , از شابلون هایی که به صورت طرح ها بریده می گردند , به کارگیری میشود . شابلون ها از متاع فلز , چوب , ورقه و یا این که پلاستیک می باشند . از رنگ در فضاهای بریده شده ی باطن شابلون استعمال میشود . این یک روش فراوان سهل از چاپ روی پارچه است که چه بسا یک کودک هم می تواند آن را انجام دهد . ولی عیبش این است که پرزحمت است و زمان متعددی برای چاپ می‌برد . اکثر زمان ها برای هدف ها تک کاربردی , به کارگیری میشود .

۴ – چاپ باسمه ( Block printing )

این روش ساخت اثرها چاپی با نقش های های چوبی , مسی و یا این که وسایل طرح دار دیگر است . طرح ها در نقش های فلزی یا این که چوبی تراشیده میگردند و در قسمت های تراشیده شده , رنگ بکار می رود . آن‌گاه , آن را روی مرحله پارچه فشار میدهند .

۵ – چاپ اسپری

همان طور که از اسمش پیداست , از اسپری کردن در اختیار گرفتن شده با به کارگیری از اسپری کننده های کارشناس برای انتقال رنگ به پارچه , به کار گیری میشود . در‌این روش از یک تفنگ اسپری برای پاشیدن رنگ از از روی شابلن استعمال میشود .

۶ – چاپ با انتقال گرما یا این که انتقال حرارت

این روش دربرگیرنده یک چاپگر و یک دستگاه پرس حرارتی برای انتقال طرح ها به پارچه است . ولی این روش را با چاپ سابلیمیشن غلط نگیرید . این روش , یکی‌از گران ترین روش های مصرف شده در کسب و عمل چاپ پوشاک است . هزاران پیراهن به‌این روش با لوگو و پیام هایی روی آنان , چاپ می گردند . در واقع بیشتر برای لوگو های آفریننده ها به کار گیری میشود .

 

در‌این پروسه چاپ , نخستین چاپ را روی برگه انجام میدهند . و آن‌گاه طرح روی برگه را با عبور دادن ورقه و پارچه از در میان غلتک داغ , به تراز پارچه انتقال میدهند .

 

گرچه , تعدادی خلل حیاتی درین روش موجود است . خلل اساسی این روش این است که رنگ به میزان ی کافی به عمق پارچه شکافت نمیکند و ممکن است پارچه از باطن طرح معین باشد . گهگاه , رنگ ها بعداز شستن کمرنگ می گردند و گهگاه طرح انتقال داده شده , ترک برمیدارد و کنده میشود . گهگاه پس از چاپ بر روی پارچه , زبری حس می‌شود . گهگاه خطوط پیرامون ورقه ترانسفر , در تراز پارچه نمایان میشود .

 

ولی به دلیل تکه های طرح قشنگ و واضحی که با این تکنیک چاپ ساخت میشود . اکثری از طراحان از آن به کار گیری می نمایند .


/ 0 نظر / 3478 بازدید